Натъкнахме се на доста странен случай от полицейските хроники, датиращ от януари тази година.
Полицейски патрул се отзовал на сигнал, че на кръстовище на „Пещерско шосе“ и улица „Белица“ има спрян автомобил, който пречел на движението. В него се оказва, че са двама мъже, които спели под въздействието на алкохол.
Униформените им направили тестове с дрегер, като собственикът на автомобила дал проба от 1,02 промила. Обяснението му било, че чакат близък роднина да ги прибере, защото не могат да шофират в подобно състояние.
В последствие полицаите го накарали да измести колата на паркинга на намираща се наблизо бензиностанция след написания фиш за неправилно паркиране. Той изпълнил заповедта им, но миг по-късно се сдобива с акт за шофиране в нетрезво състояние, отнемане на книжката за 12 месеца и глоба в размер на 1000 лева.
Излиза, че мъжът е попаднал в капан от органите на реда, което може и да няма никакъв морал от човешка гледна точка, но от юридическа клопката се оказва напълно законна.
Оспорването на наказания пред Районния и Административния съд е отхвърлено с аргумента, че безспорно нарушение от негова страна е имало.
Законът за движение по пътищата предвижда ясна точка в подобни ситуации, която гласи: „Когато извършителят на административно нарушение е действувал в изпълнение на неправомерна служебна заповед, дадена по установения ред, той не носи административнонаказателна отговорност, ако заповедта не е съдържала очевидно за него нарушение.“
Според магистратите излиза, че всеки един шофьор трябва да притежава магистърска степен по право, за да знае коя полицейска заповед е правомерна и коя не е. Подобна точка в закона по-скоро дава право на всеки един водач на пътя да отхвърля полицейските разпореждания. Все пак говорим за „очевидно„, но „според него нарушение„.
Източник: Traffic News